Čitam kod …

Čitam kod Msks o ters dedi i sjetim se rahmetli nane, rođene 1916. godine, koja nije dala da se majice rašire na štrik naopako, pa da rukavi vise, nego da se kače za ramena. I tetka, rahmetli, dođe iz noćne smjene iz Šipada, začas raširi veš naopako i legne spavati. Nana je sve to odgledala kroz prozor, kerajući, i onda napravi presedan, ostavi kere, ustane sa kauča i sav veš okači za ramena. Kad se tetka probudila i vidjela, samo se zaledila i pognula glavu, tačno se toga sjećam, njenog lica u tom trenutku. Moja mama ništa nije govorila. I njenog lica se sjećam. I naninog.

Zavladala je čudna tišina.

Divna nanina avlija, sa hadžibegom, čuvarkućom na krovu, u onoj šerpi na tufne, turski karanfili, kadife kod kapije, osušena šljiva sa štrikom za veš, blijedoroze ruže penjačice. U pozadini, komšijski dud. Negdje dolje, niz sokak, galami Sarajevo.

Kad je otac prodao tu kuću bez mog pristanka, slomio mi je srce.

2 komentara

Komentariši